Kiszivárgott a dátum, ekkor döntenek Von der Leyen sorsáról – Magyarország szerepe is előkerült
Aggódhat az Európai Bizottság elnöke.
A melbourne-i városvezetés a második hullámban is a tavaszi járványügyi stratégiát alkalmazta, a szigorú korlátozások bevezetése azonban elképesztő mértékű gazdasági és társadalmi válságot eredményezett.
A koronavírus-járvány lassítása érdekében számos országában fontolgatják a tavaszihoz hasonló szigorú intézkedések bevezetését. Az ausztráliai Melbourne esete viszont arra figyelmeztet,
Az ausztrál város a márciustól májusig érvényben lévő intézkedéseknek köszönhetően sikeresen védekezett a járvány első hullámában. Azonban a járványügyi korlátozások lazítása, a külföldről hazaérkezők alacsony tesztelési aránya, valamint a nem megfelelő kontaktkutatási rendszer miatt jelentős mértékben nőtt a fertőzöttek és a halálesetek száma. Ennek eredményeként Melbourne-ben július 7-én újabb hat hetes korlátozásokat vezettek be, amiket a hatóságok végül egész Victoria államra kiterjesztettek. Az oktatási intézmények és szállodák bezártak, szigorú kijárási korlátozás volt érvényben, az intézkedések pedig az ipari termelést, illetve a szolgáltatói szektort sem kímélték.
A nyár során bevezetett korlátozások komoly gazdasági következményekkel jártak. Victoria állam adja Ausztrália GDP-jének közel egynegyedét, a korlátozások következtében a szigetország recessziója tovább mélyült.
Ez akkora visszaesést jelent, hogy akár több év is eltelhet, mire Melbourne gazdasága ismét a lezárások előtti ütemben bővülhet.
A gazdasági károk mellett a szociális problémák is komoly kihívást jelentenek az állam számára. Az egészségügyi szolgáltatások iránti igény március óta 15 százalékkal, míg szeptember és október között 31 százalékkal növekedett. A kijárási korlátozások és a szigorú társas távolságtartás időszaka az alkoholizmus, illetve a családon belüli erőszak problémáját is jelentősen felerősítette.
Gergi-Horgos Mátyás